En handfull senatsval är hyperintressanta tisdagen den 7 november och kommer avgöra om demokraterna ska vinna majoritet i senaten. Det kommer bli på håret isåfall. Representanthuset ser ut att bli lättare att norpa för demokraterna. Där har man en betryggande ledning i opinionsmätningarna. Anledningen är missnöjet med Bush och Irakkriget.
Bland senatens 100 senatorer finns idag 55 republikaner och 44 demokrater. Jim Jeffords från Vermont är iof sig oberoende, men röstar för det mesta med demokraterna. Hans plats är en av 33 senatorsplatser som står till väljarnas förfogande denna gång. 17 av demokraternas platser och 15 av republikanernas platser står på spel. Hör följer de viktigaste valen och mina kommentarer till dessa.
Conneticut
Nuvarande senator: Lieberman (d) omval
Joseph Lieberman får väl sägas vara i samma kategori efter att ha förlorat demokraternas primärval i Conneticut. Han ställer nu upp som oberoende kandidat mot demokraternas kandidat Ned Lamont. Republikanernas kandidat är chanslös med under 10% av rösterna i opinionsundersökningarna. Fd presidentkandidaten Lieberman leder stort i opinionsmätningarna, men Lamont knappar in och antas ha en mer motiverad anhängarskara.
Pennsylvania
Nuvarande senator: Rick Santorum (r) omval
Republikanen Rick Santorum ställs mot utmanaren Bob Casey (d) som är delstatens finansminister. Mycket oväntat så leder Casey och antas också vinna denna ofta väldigt jämna delstat.
Virginia
Nuvarande senator: George Allen (r) omval
Den största skrällen skulle vara om demokraten Webb slår ut George Allen som tippades bli en av republikanernas främsta presidentkandidater 2008. Allens kampanj har nyligen av både demokraternas och republikanernas kampanjexperter utsetts till den sämsta av alla i USA detta år. Anledningen är han gjort hårresande uttalanden som indikerat vissa rasistiska tendenser. James Webb leder just nu knappt i en aktuell opinionsmätning. Annars har Allen varit i stor ledning konstant under valet och är fortfarande knapp favorit.
Tennesse
Nuvarande senator: Bill Frist (r) majoritetsledaren är avgående
Ska en sydstat för första gången välja en svart senator? Demokraten Harold Ford är svart och har mött en del rasistiska påhopp ifrån sin republikanske motståndare Bob Corker. Corker är stor favorit efter en lyckad attackannons och stor ledning i opinonsundersökningar. Ford har ändå bjudit upp till oväntat hårt motstånd och ledde för någon vecka sedan.
Montana
Nuvarande senator: Conrad Burns (r)
Demokraten Tester har goda möjligheter att vinna över republikanske senatorn Conrad Burns. Burns har nämligen visat sig haft kopplingar till den fifflande lobbyisten Abramoff.
New Jersey
Nuvarande senator: Jon Corzine (d) ställer inte upp för omval
Här är det jämnt mellan demokraten Robert Menéndez och republikanen Tom Kean Jr. Den senare är en av republikanernas hårdaste kritiker av Irakkriget.
Tipset är att republikanerna behåller makten över senaten men att demokraterna åtminstone vinner majoritet i representanthuset.
[tags]usa, kongressvalen, politik, bush[/tags]