NY Times uppger idag att Elizabeth Edwards stödjer Clinton och försöker övertala John Edwards. Elizabeth Edwards har cancer och har intensivt drivit frågan om universell sjukvårdsförsäkring. Clinton har förespråkat det mer tydligt och långtgående än Obama.
Eftersom valet i North Carolina närmar sig blir Edwards röst alltmer eftertraktad. Han satt i senaten för North Carolina och har stort stöd i delstaten. Den 6 maj röstar både Indiana och North Carolina.
Kan det bli så att Elizabeth stödjer Clinton och John stödjer Obama? John Edwards vunna delegater (från Iowa) har i stor utsträckning gått över till att stödja Obama. Och flera i Edwards kampanjledning har börjat jobba åt Obama. Troligtvis väntar John Edwards med att lämna sitt stöd tills en vinnare har utkristalliserat sig lite tydligare.
Hillary Clinton har också fått viktigt stöd från North Carolinas populäre guvernör Mike Easley.
[tags]usa, presidentvalet, usa-valet, john edwards, hillary clinton, elizabeth edwards[/tags]