Bill Richardson (guvernör i New Mexico) har nu också tillkännagett att han startat sin kommitté (Presidential Exploratory Committee). Det innebär att han nu kan sparka igång sin kampanj för att bli demokraternas presidentkandidat. Snart kommer han att offentliggöra sin kandidatur precis som Obama och Clinton väntas göra inom några veckor.
Här kan du se hans meddelande:
Han beskriver sig själv som underdog i meddelandet. Så är det, men han är knappast chanslös. Med sin framstående erfarenhet av utrikespolitik sticker han ut bland kandidaterna.
1997 var han USAs ambassadör i FN och anses ha stor utrikespolitisk erfarenhet. Utrikespolitiken brukar inte vara så viktig i presidentval, men med tanke på Irak blir det säkert så 2008. Richardson gjorde en underhållande och uppmärksammad cowboyannons inför valet 2006 som du kan se nedan.
Han är spansktalande, vilket är en stor fördel eftersom en växande del av USAs befolkning är hispanics precis som han själv. I januari 2007 var han med och mäklade fram en vapenvila i Darfur, Sudan.
[tags]usa, hillary clinton, bill richardson, presidentvalet i USA, demokraterna[/tags]