Efter att ha förlorat mot Ned Lamont i demokraternas primärval valde fd vice-presidentkandidaten Joseph Lieberman att ställa upp som oberoende kandidat. Valet gäller om Lieberman ska få sitta kvar som senator för staten Connecticut. Han leder nu i opinionsmätningarna, enligt vissa uppgifter är marginalen hela 13 %.
Anledningen till Liebermans framgångar är att han lockat till sig republikanska väljare. Republikanernas kandidat Alan Schlesinger är nämligen totalt uträknad pga stora gambling-problem. Bannlyst och utkastad ifrån kasinon med stora skulder blir det tufft att vinna röster. Lieberman har ju från demokraternas håll kritiserats för att ha röstat för republikanskt. Främst gäller kritiken hans röst för Irak-kriget, men även i andra frågor har han stöttat president Bush.
En annan anledning till att Lieberman nått framgångar i opinionen är att han fått stort ekonomiskt stöd från republikanerna. Flera rådgivare till Lieberman är numera också republikaner, eller jobbar för republikaner. Något som gjort många demokrater mer och mer förbannade på Lieberman.
Även om ledningen för Lieberman ser betryggande ut just nu, kan det ändra sig fort. Liberman har nyligen haft en kraftfull och dyr annonskampanj, medan Ned Lamont legat lågt och samlat kraft.
En seger för Lieberman kommer att tolkas som att allmänheten inte är så trött på Irak-kriget som väntat. Även om valet handlar om en del annat också givetvis.
Allt avgörs den 7 november 2006.
[tags]USA, president, lieberman, val, politik[/tags]
jag tror att nån elektron i din härna hoppat lite snett, och orsakat att du skriver Cincinatti istället för Connecticut. Eller?
mvh,
david
Tack, givetvis är det Connecticut och inget annat.