Vi kan vara endast några dagar ifrån ett besked från Biden kring vem han väljer att utse till kandidat för vicepresident. I den tidsplan som han tidigare angett för när det skulle kunna ske, kan det vara redan nu i slutet på veckan.
Sannolikt kommer det dock dröja lite längre. En mer intensiv spekulation kombinerat med läckor och rykten i media om vem det ska bli brukar föregå ett beslut. Det kan i sig ge mycket god gratis media för kampanjen.
Joe Bidens kampanj har sedan länge indikerat och i princip lovat att han kommer utse en kvinna. Under senaste veckorna har spekulationerna i media kring vicepresident fokuserat mer och mer på icke-vita kandidater.
Med tanke på att Biden måste försöka vinna delstater som Michigan, Pennsylvania och Wisconsin är det ett dilemma för honom. Ska han välja en vit kandidat för att locka väljare i dessa tre viktiga delstater som domineras av vita. Eller ska han strunta i det och istället välja en kandidat som kan locka väljare på mer oväntade ställen som Arizona, Georgia, Texas och Florida?
Ett svårt beslut. Vi gick nyligen igenom främsta huvudkandidaterna för Biden. Vem tror du han väljer? Tammy Duckworth? Gretchen Whitmer? Tammy Baldwin?