Obama har haft det motigt sista tiden men nu kommer en glädjande nyhet från en av de absolut viktigaste delstaterna, Iowa. Han ligger bara 2 procentenheter efter Hillary Clinton där med en felmarginal på 5,5 %. (CNN)
Edwards är trea på 20 %.
Imorgon möts de igen i en tv-sänd debatt. (SvD)
Bland republikanerna leder Romney mycket stort i Iowa med 36 % mot Giuliani och Huckabee, båda på cirka 13 %. Huckabee har som vi nämnt tidigare gått väldigt bra sista tiden.
Thompson får 11 % och McCain 6 %.
Så här funkar Iowa caucus presidentval
[tags]usa, presidentvalet 2008, amerikansk politik, hillary clinton, barack obama, mitt romney[/tags]
Jag hoppas du menar två procentenheter.
Och varför denna Obama-hype? Ge oss lite rapporter om vad som händer med Ron Paul och republikanerna!
Ja, procentenheter så klart.
Jag skriver mer om republikanerna än demokraterna. En anledning till att jag skrivit något mer om Obama sista veckan är givetvis att han gått ikapp Clinton i flera opinionsundersökningar. Det är ju av visst intresse att följa.
Ron Paul har jag också skrivit mycket om, men tydligen aldrig tillräckligt mycket för Ron Paul-anhängarna…