Under bannern ”Change we can beleive in” talade Obama och Oprah i South Carolina inför en rekordstor publik. Amerikanare längtar efter förändringar och Obama vill gärna vara kandidaten som levererar just en önskad brytning med det gamla. Och i det gamla inkluderar han inte bara Bush utan givetvis också Clinton.
Det var årets mest välbesökta kampanjmöte och hölls på University of South Carolina’s football stadium. Över 29000 människor hade tagit sig dit. Inte ens veckorna innan själva presidentvalen brukar det vara så många människor på valmötena. JFK lyckades samla 35000 människor 1960 på Labour Day.
Under mötet höll Oprah ett tal där hon bland annat sa:
Dr. King dreamed the dream. But we don’t have to just dream the dream anymore. We get to vote that dream into reality.
Obama har stora möjligheter att vinna South Carolina och chanserna har knappast minskat med denna hjälp från Oprah Winfrey. Hon har tidigare varit i Iowa för att stötta Obama som både DN och SvD skrivit om.
Will Smith vill också kampanja för Obama.
[tags]usa, oprah, obama, barack obama[/tags]