I en ny och oväntad twist har det nu framkommit uppgifter som gör gällande att presidentkandidaten Obamas mors förfäder var slavägare. Det är extra känsligt eftersom Obamas mamma är vit och pappan är svart. I vissa afro-amerikaners ögon så är Obama därför inte tillräckligt svart.
Delar han samma arv som slavarnas ättlingar har många frågat sig. Nu visar det sig alltså att Obama troligtvis har ett släktträd som kan kopplas till slaveriet, men i rollen som slavägare.
Presidentkandidaterna John McCain och John Edwards har också förfäder som var slavägare.
Nyligen kom det fram att medborgarrättskämpen och fd presidentkandidaten Al Sharpton har förfäder som var slavar under släktingar till den republikanske senatorn Strom Thurmond. Thurmond blev en symbol för rassegregeringens förespråkare.
Det undersöks en hel del i presidentkandidaternas släktträd i USA just nu. För några dagar sedan skrev vi tex om att republikanske presidentkandidaten Mitt Romney hade förfäder som precis som han själv var mormoner. En av förfäderna hade dock 5 fruar långt efter det blev förbjudet i lag och även bland mormoner.
[tags]usa, barack obama, obama, slaveri[/tags] intressant