Flera städer har valt att montera ner sydstatsmonument efter vad som hände i Charlottesville i helgen. Det rör sig om totalt över 700 monument och statyer runt om i USA som fortfarande finns kvar, till största del i sydstaterna. I Baltimore, Maryland valde de styrande att plocka ner flera statyer under natten.
Monumenten och statyerna till minne av olika ledargestalter för sydstaterna under Amerikanska inbördeskriget restes främst under två perioder. Dels under 1900-talets första två decennier och sedan även under tiden för medborgarrättsrörelsen efter 1950.
En hel del skolor bär dessutom sydstatsgeneralers namn, trots att flera av dessa skolor har en betydande andel svarta elever.
Färgerna på kartan ovan: Grönt indikerar skolor som bär sydstatsgeneralers namn. Ljusblått visar var det finns monument på mark som tillhör domstolar. Mörkblått anger väger som fått namn av sydstatsgeneraler. Och rött anger övriga offentliga platser med monument kopplade till ”confederacy”.