I Flordia tvingas republikanska väljare rösta på Foley om de vill ha in en ny republikansk kandidat för att ersätta honom. Mark Foley var kongressledamoten som sexchattade med unga manliga praktikanter. I slutet på september i år avslöjades det hela och väckte en storm i media. Efter det plockades han bort som kandidat för Floridas 16:e distrikt i valet. Däremot står hans namn kvar på valsedeln eftersom man inte får ändra den så tätt inpå valdagen i USA.
Nu tvingas alltså republikanernas väljare att göra det otänkbara, rösta på Mark Foley, för att välja en republikan.
Republikanerna har spenderat över 2 miljoner dollar på Negrons kampanj. George Bushs bror Jeb Bush som är guvernör i Florida har kampanjat intensivt för Negron.
Tack vare att media informerat om detta valproblem väntar sig republikanerna att Foley kan vinna ändå. Det verkar helt sjukt, men det är inte omöjligt alltså. Dock är demokraternas kandidat Tim Mahoney knapp favorit.
[tags]politik, mark foley, joe negron, valet, usa, kongressvalet[/tags]