Trump och Clinton vann stort

Donald Trump
Donald Trump


Totalt valresultat för alla delstater 2016

Valnattens största nyhet är att Rubio hoppat av, även om det var väntat. Han förlorade Florida stort.

Donald Trump vann nästan allt. Florida, Illinois, Missouri och North Carolina. Han förlorade bara Ohio till Kasich som är guvernör där. En stor och viktig vinst för Kasich, men frågan är om han har någon som helst chans på nomineringen. Han är fyra i vunna delegater och har ingen matematisk möjlighet att nå flest delegater. Istället siktar han in sig på någon form av uppgörelse på konventet, som hålls just i Ohio.

Hillary Clinton har också vunnit stort. Hon vann alla delstater som röstade denna valdag. Jämnast blev det i Missouri, där segermarginalen stannade vid cirka 0,2%. Florida, North Carolina och Ohio vann hon med större marginal än väntat. Illinois, där hon föddes blev ännu en seger för Clinton.

Sanders har fått problem i och med denna helt misslyckade valdag. Han hade behövt åtminstone två vinster och det var nära i både Missouri och Illinois. Visst ser närmaste tidens val lättare ut för Sanders, men nu krävs ett mirakel och en stor skandal för att Clinton ska förlora nomineringen. Han har helt klart tappat det momentum han fick efter den oväntade segern i Michigan.

Besvikna progressiva Berniesupportrar ser inte direkt fram emot närmaste dagarna. Eller vad sägs om detta ironiska tweet:

Både Trump och Clinton har i och med valen idag vunnit fler än hälften av de delegater de måste vinna för att säkra nomineringen. Uttryckt på ett annat sätt innebär det att Clinton och Trump nu är över 25 % av totala delegaterna och måste vinna nästan lika många till för att nå majoritet. I dagsläget ser det ut att bli svårt, men inte helt omöjligt för Trump. Misslyckas han går republikanernas nominering ända till konventet.

Går det till konventet kan obundna delegater avgöra republikanernas nominering. Med obunden delegat menas att den är fri att rösta på vilken kandidat den vill i första valomgången på konventet. I andra valomgången är alla delegater fria. Just nu finns det 30 delegater som är obundna, men det kommer bli många fler.

Flera delstater och territorier skickar obundna delegater. Delegater som tilldelats en kandidat som senare hoppar av kan också bli obundna. Det beror på vilka regler som finns i varje delstat. Tre delegater som Bush vann i New Hampshire är tex nu obundna. Den delstaten släpper delegaterna fria om en kandidat hoppar av. Vissa delstater gör så, medan andra har egna specialregler. Iowa tex släpper inte delegaterna fria när kandidater senare hoppar av. I Arkansas fördelas delegaterna om bland kandidater som fortfarande kandiderar, utifrån valresultatet där.

Jag antar att vi får anledning att återkomma till detaljerna kring detta. Vill du fördjupa dig i vad dessa obundna delegater heter finns en sammanställning i ett Google spreadsheet här.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.