Trump skänkte pengar till Kamala Harris

Är Trump rik

Donald Trump sjänkte pengar till Kamala Harris kampanj när hon var åklagare i Kalifornien. Det skedde 2011 och 2013 och summan var på totalt 6000 dollar, cirka 50000 svenska kronor.

Det var inte speciellt länge sedan. Men efter att hon blivit Bidens kandidat till vicepresident har Trump kallat henne för ”mean” och hans favoritord för kvinnliga motståndare ”nasty”.

Speciellt har Trump riktat in sig på att Kamala Harris var hård under utfrågningarna av Trumps Supreme Court-nominerade Kavanaugh.

Vi får se hur hårt Trump tänker sig attackera Kamala Harris och vice versa.

I vilket fall kommer det bli en intressant debatt mellan Pence och Harris. Under primärvalen var hon väldigt ojämn, med floppar mot till exempel Tulsi Gabbard. Den senare sågade hennes tid som åklagare. Gabbard har dock gett sitt officiella stöd till Biden.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.